Czy OpenAI ukradło głos Scarlett Johanson?

Czy OpenAI ukradło głos Scarlett Johanson?

Nadeszły czasy, że już nie tylko rzeczy materialne albo tożsamość, mogą zostać skradzione. Głos również można ukraść.

Hollywoodzka gwiazda Scarlett Johansson zatrudniła prawników, by podjąć działania przeciwko firmie OpenAI, ponieważ głos chatbota ChatGPT jest bardzo podobny do jej głosu, mimo że aktorka nie udzieliła na to zgody. Prawnicy Johansson wysłali do OpenAI dwa listy w tej sprawie. Aktorka uważa, że użyty głos jest tak podobny do jej głosu, że nawet jej najbliżsi nie są w stanie go odróżnić.

OpenAI broni się twierdząc, że wykorzystali głos zupełnie innej profesjonalnej aktorki. Nie udostępnia jednak jej danych z uwagi na ochronę prywatności. Zostało wydane oświadczenie na blogu firmy, że głos SKY (taką miał nazwę w aplikacji) nie był celową imitacją żadnego głosu znanej osoby. Próbując poprawić swój nadszarpnięty wizerunek firma usunęła sporny głos ze swojej aplikacji i zastąpiła go innym.

Pytanie o zgodę na wykorzystanie głosu Johannson została wystosowana jeszcze we wrześniu 2023 roku. Aktorka nie wyraziła na to zgody. Inspiracją dla wykorzystania akurat jej głosu mógł być film z 2013 pt „Ona”, gdzie aktorka, jedynie głosem, wcieliła się w rolę sztucznej inteligencji w której zakochuje się jej użytkownik.

A co na to ChatGPT?

Zaprzecza.

We’Support: Czy OpenAI ukradło głos Scarlett Johanson?

ChatGPT: Nie, OpenAI nie ukradło głosu Scarlett Johansson. Jednakże, temat ten mógł wynikać z zamieszania wokół kwestii praw autorskich i etyki związanej z użyciem technologii sztucznej inteligencji do generowania syntetycznych głosów. Scarlett Johansson była w przeszłości ofiarą deepfake’ów, gdzie jej wizerunek i głos były wykorzystywane bez jej zgody. Deepfake to technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję do tworzenia realistycznych fałszywych materiałów wideo i audio. Jeżeli słyszałeś o kontrowersjach związanych z głosem Scarlett Johansson i AI, mogło to być związane z nielegalnym wykorzystaniem jej wizerunku lub głosu przez osoby trzecie, a nie przez OpenAI. Technologie takie jak te rozwijane przez OpenAI mogą potencjalnie być wykorzystane do takich celów, ale OpenAI sama w sobie przestrzega etycznych zasad dotyczących użycia swoich narzędzi.